Mini Golf
MINI GOLF MOSiR Rypin
W kwietniu 2019 roku oddaliśmy do użytku pola do mini golfa.
Pól jest 12 – każde inne o różnym poziomie trudności. Średnia długość pól to 6,25m, średnica greena 1,40m.
Aby grać niepotrzebne są wielkie umiejętności, wystarczy chęć do zabawy i uśmiech na twarzy.
Minigolf zapewni wspaniałą zabawę na pikniku, spotkaniu integracyjnym czy imprezie rodzinnej.
Historia minigolfa w pigułce
Minigolf powstał w Ameryce, a dokładnie w Stanach Zjednoczonych w 1927 roku, stworzony przez Garneta Cartera z Tennessee. W następnym dziesięcioleciu wybudowano w USA ponad 30000 obiektów do gry w minigolfa. Tak dynamiczny rozwój gry spowodował napłynięcie minigolfa do Europy, gdzie szybko znalazł zwolenników w Szwecji, Anglii, Norwegii, Holandii, Belgii czy Niemczech. Najbardziej dynamiczny rozwój w Europie notuje się w Szwecji, Danii i Niemczech. Polski minigolf wywodzi swoje korzenie od naszych zachodnich sąsiadów. W 1957 roku w Niemczech powstał pierwszy miniaturowy golf. Niemcy jako pierwsi ustalili wielkość minigolfa. W latach 60. gra ta zanotowała duży wzrost popularności wśród średniej klasy ludności niemieckiej. W tym czasie zawiązała się Niemiecka Federacja Minigolfa z siedzibą w Hamburgu, która ustaliła dane techniczne i regulamin gry w minigolfa. Państwem, które ma najstarsze tradycje minigolfa jest Szwecja. Budowę drewnianych obiektów Szwedzi rozpoczęli już w 1936 r. Budowane były one z naturalnych materiałów, w przeciwieństwie do obiektów w Anglii, czy Holandii.
W 1955 r. odnotowano pierwsze w historii zawody międzynarodowe z udziałem Szwecji i Danii, a Mistrzostwa Europy w 1963 r. w Dortmundzie. Tak dynamiczny rozwój, jak i obecna popularność gry w krajach zachodnich są skutkiem wielu nowinek, jakie minigolf przyniósł ze sobą. Jedną z nich jest na pewno fakt, że w minigolfa mogą grać prawie wszyscy bez ograniczeń ze względu na wiek, płeć czy zaawansowanie techniczne.
Sprzęt do gry
Na polu do minigolfa stosowane są klasyczne kije golfowe, a w zasadzie ostatni kij, który jest używany w grze klasycznego golfa do uderzenia piłki po zielonej trawie do dołka. Jest to kij tzw. Putter z płaską końcówką. W mini golfie nie ma zasad ani reguł dotyczących kijów. Mogą one być nawet własnej konstrukcji. Przeciętnie długość ich waha się od 60 do 80cm, natomiast waga od 500 do 800 g . Do gry używa się standardowych piłek golfowych – o średnicy 37- 43 mm . Piłki nie mogą być wykonane z drewna, metalu, szkła, kości słoniowej, nie można też stosować kul bilardowych lub żywicznych. Wykorzystywane w mini golfie piłki nie mogą zbyt wysoko „skakać” (piłka spuszczona z wysokości 1 metra w temperaturze 25 stopni Celsjusza nie może odbić się wyżej niż 85 cm ). Na każdej ścieżce można grać inną piłką. Niektórzy z graczy stosują nawet do 200 piłek podczas jednych zawodów. W sklepach można otrzymać około 500 rodzajów piłek o rozmaitej masie – od 20 g do 200 g.
Kto może grać w minigolf?
W minigolfa można grać w zasadzie w każdym wieku. Warunkiem jest zrozumienie zasad gry i ich przestrzeganie. W minigolfie nie obowiązuje sztywna golfowa etykieta, można mieć na sobie jeansy i t-shirt, obowiązuje natomiast kultura w stosunku do innych graczy. Zabronione jest w jakiejkolwiek formie przeszkadzanie innemu zawodnikowi w oddaniu dobrego uderzenia.
Kalendarz
Grudzień 2024 P W Ś C P S N « Wrz 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31